ویژگی های یک رئیس خوب

1. قدر می داند

یک رئیس خوب می داند که قدردانی کردن از کارکنانش سبب می شود که آنها با قدرت و با انگیزه کافی کار کنند زیرا ارزش نهایی را نیروهای کارش تولید می کنند. پس از این رو  برایشان ارزش قائل می شود و سعی می کند نگهشان دارد.بعضی از کارها مانند آوردن یک نیروی جدید بدون رعایت کردن سلسله مراتب و تلاشی که کارمندان قدیمی تر و با سابقه تر برای پیشرفت کار انجام داده اند باعث از بین رفتن انگیزه و وفاداری کارکنان می شود. بهترین کار این است که نیرویی از سلسله مراتب پایین تر را ترفیع درجه داد و نیروی جدید را جایگزین وی نمود.

 

2. نیروی با سواد جذب می کند

یک ریئس خوب سعی می کند تا کارمندانی با سواد و فنی را استخدام نماید زیرا وقتی کارمندان با سواد تر باشند می توانند شرکت را زودتر به اهداف تعیین شده برسانند. رئیسی که از با سواد شدن کارکنانش هراس دارد نمی تواند شرکت را به موفقیت برساند. کارمندی  که مدیرش فکر کند فقط خودش است که می تواند از پس کارهای مهم برآید و بقیه حتی با آموزش هم آن کیفیت را عرضه نمی کنند، محکوم به شکست است. مدیرهایی را دیده ایم که به کارکنان به چشم آچار فرانسه نگاه می کنند، و فقط برای سفت کردن پیچ و مهره ها و نه کاری دیگری از آنها کار می گیرند. این مدیران دیر یا زود، نیروهای بااستعداد خود را به رقیبانشان می بازند.

 

3.مهارت های کارکنان را درک می کند

از ویژگی های یک رئیس خوب این است که  زود مهارت‌ها و استعدادهای کارمندانش را می‌شناسند. او هر لحظه را برای درک این صرف می‌کند که کارکنان از چه چیز در کارتان بیشتر لذت می‌برید، چه آرزویی دارند و به کجا می‌خواهند برسند. این اخلاق به خوبی به پرورش مهارت‌ها و البته پیشرفت کارمندان کمک می‌کند. در واقع کارمندان  احساس می‌کنند می‌دانند به کدام سمت می‌روند

 

4. صمیمی و راحت است

یک رئیس خوب می داند که با ساختن جوی صمیمی و راحت باعث می شود که کارکنان به راحتی مشکلشان را مطرح کنند و در مورد راه حل آن و مسائلی که کارکنان را ناراحت می کند بحث کنید

 

5.شنونده خوبی است

خیلی از روسا اشتباه‌شان این است که خیلی صحبت می‌کنند. در مقابل، کارکنان هم بی‌تحرک و عبوس هستند یک رییس خوب زمانی که می‌داند حق با اوست از موضع خویش دفاع می‌کند اما وقتی گمان می‌کند ممکن است اشتباه کند، توانایی گوش کردن را هم دارد.

 

 

6.انعطاف پذیر است

یک رئیس خوب به زندگی کارکنانش اهمیت می‌دهد، هنگام مشکلات خانوادگی بیشتر در مقررات کار انعطاف به خرج می‌دهد. این گونه به طور طبیعی کارکنان بیشتر احساس ارزش و احترام می‌کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *