منحل شدن شرکت

منحل شدن یک شرکت به معنی تمام شدن عمر  آن شرکت است و اتمام عمر قانونی یک رکت زمانی است که دارایی آن شرکت از حالت مشارکت در بین سهامداران خارج شود و در بین آن سهامداران نیز تقسیم شود. البته لازمه انجام چنین امری پرداخت تمام مطالبات طلبکاران شرکت است. به همین دلیل برای منحل شدن قانونی شرکت لازم است که ابتدا اموال شرکت تصفیه شوند. یکی از نکات مهم در منحل شدن شرکت (چه سهامی خاص باشد و چه مسئولیت محدود) این است که به محض اعلام منحل شدن شرکت، دیگر مدیر شرکت سمتی ندارد و به همین دلیل هم لازم است شخصی از جانب مجمع عمومی یاصاحبات سهام شرکت به نمایندگی از آنان انتخاب شود که کارهای تصفیه حساب‌های مالی شرکت و همچنین امور قانونی مربوط به منحل شدن شرکت را انجام دهد. به چنین شخصی مدیر تصفیه شرکت گفته می‌شود.
نکته مهم دیگر در منحل شدن شرکت لزوم حضور فردی همه سهامداران میباشد. همه سهامداران شرکت لازم است در جلسه حضور داشته باشند و صورتجلسه منحل شدن شرکت را امضاء کنند به عبارت دیگر اگر، به هر دلیلی، حتی یکی از سهامداران نیز حاضر نباشد امضاء صورتجلسه غیر قابل انجام است

موارد انحلال شرکت سهامی خاص

  1. اگر بر اثر زیان‌های وارده در طول فعالیت شرکت، حداقل نصف سرمایه شرکت از بین رفته باشد، هیأت مدیره وظیفه دارد  با تشکیل مجمع عمومی فوق‌العاده، صاحبان سهام را دعوت کند و تا موضوع منحل شدن شرکت یا ادامه فعالیت آن مورد بررسی قرارگیرد و تصمیم گیری لازم انجام شود.
  2. اگر مجمع عمومی رای به منحل شدن شرکت بدهد لازم است که سازوکار تصفیه حساب شرکت با سایر اشخاص حقیقی و حقوقی مشخص شود و یک نفر هم به عنوان مسئول تصفیه شرکت معین شود
  3. اما اگر مجمع عمومی تصمیم به ادامه فعالیت شرکت بگیرد لازم است با رعایت مقررات قانونی سرمایه شرکت را کاهش دهد یا ضرر وارده را به نحوی جبران کند که جلوی انحلال شرکت گرفته شود.
  4. اگر هیأت مدیره شرکت اقدام به تشکیل مجمع عمومی ننماید، یا به هر دلیلی (مثل نرسیدن به حد نساب قانونی) مجمع عمومی تشکیل نشود. ذینفعان و طلبکاران شرکت می‌توانند، منحل شدن شرکت را از دادگاهی که صلاحت اینکار را داشته باشد درخواست کنند.

شرکت با مسئولیت محدود در موارد ذیل منحل می شود :

  1. زمانی که شرکت هدفی را که به خاطر آن تشکیل شده، به طور کامل انجام دهد یا اینکه انجام هدف مذکور امکان‌پذیر نباشد.
  2. زمانی که شرکت برای مدت معین ثبت شده باشد و زمان ثبت شده در اساسنامه منقضی شده باشد
  3. ورشکستگی شرکت باعث انحلال اجباری شرکت خواهد شد.
  4. اگر صاحبان بیشتر از نصف سهام یا سرمایه شرکت تصمیم به انحلال شرکت بگیرند.
  5. اگر بیشتر از نصف سرمایه شرکت به دلیل ضرر و زیان از بین برود و دادگاه صالحه نیز انحلال شرکت را تأیید کند
  6. در صورت رخ دادن مواردی که مشخصاً در اساسنامه پیشبینی شده است. مثل فوت یکی از شرکاء
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *