روش جدید دور زدن اداره مالیات!

نقد بپردازید کارت خوان خراب می باشد

این جمله بیشتر به گوشمان می خورد مثلا در مطب دندانپزشکان، پزشکان، رستوران و آرایشگاه ها و …

در واقع این کارت خوان ها یا استفاده سابق را ندارند و یا غیب شده اند از زمانی که دولت اعلام کرده است که می خواهد وابستگی کشور به درامد های نفتی و پتروشیمی را کم کند و تمرکزش را روی درآمدهای مالیاتی بگذارد.

فی الواقع برخی اقشار پردرآمد در تلاشند با حذف کردن دستگاه های کارتخوان از پرداخت مالیات واقعی شان خودداری کنند چرا که بررسی تراکنش‌های بانکی جدی‌تر شده است. البته ترفندهای فرار مالیاتی به همین جا ختم نمی‌شودچرا که بسیاری از پزشکان دستگاه‌های کارتخوان خود را به نام افرادی غیر از خودشان گرفته‌اند تا بتوانند از زیر بار پرداخت مالیات شانه خالی کنند اما تراکنش‌های مشکوک به حساب دیگر افراد باعث پیگیری سازمان امور مالیاتی شده است.

او از منشی‌هایی می‌گوید که در روز میلیون‌ها تومان از طریق دستگاه‌های کارتخوان تراکنش مالی داشته‌اند و البته توضیح می‌دهد این اتفاق در سایر رسته‌های شغلی تکرار می‌شود؛ مثلا در بازار آهن‌فروشان بسیاری از دستگاه‌های کارتخوان به نام شاگردها و باربرها گرفته شده است.

این موضوع در حالی اتفاق می افتد که بر اساس اعلام سازمان امور مالیاتی عمده بار پرداخت مالیات در ایران بر دوش کارمندان و کارگران است و بسیاری از اقشار پردرآمد ازجمله آهن‌فروشان، طلافروشان و پزشکان فرارهای مالیاتی بزرگی مرتکب می‌شوند.

برخی مودیان مالیاتی برای پرداخت مالیات کمتر دست به هر کاری می زنند و اینکه بازار کم اظهاری در این میان حسابی داغ شده است و از طرفی افرادی هم هستند که  در این میان از طریق تنظیم و نگهداری دو دسته دفتر یا مدرک، تنها بخشی از درآمدها یا سود خود را نشان می‌دهند و اقدام به حساب‌سازی می‌کنند.

غلامحسین دوانی، رئیس انجمن حسابرسان خبره از دستگاه های کارتخوانی خبر می دهد که به اسم صاحبان بنگاه‌ها نیست. «در حال حاضر برخی از پوزهایی در مطب پزشک‌های معروف یا رستوران وجود دارد که به اسم منشی یا اشخاص غیر از صاحب رستوران یا مطب است؛ به ‌عنوان مثال‌ سال گذشته با حساب بانکی‌ای مواجه شدیم که به نام یک خانم منشی یک مطب پزشک بود که میلیارد‌ها تومان پول داشت. بعد از پیگیرها مشخص شد پزشک حسابی را به اسم این خانم افتتاح کرده بود و مبالغ دریافتی از بیمارانش را به این حساب واریز می‌کرده است تا درآمد واقعی خود را کتمان کرده و مالیات کمتری پرداخت کند.»

 

چه کسانی بیشترین فرار مالیاتی را دارند

اما در واقع این سوال مطرح  می شود که چه افرادی بیشترین فرار مالیاتی را دارند؟

تقوی نژاد رئیس سازمان امور مالیاتی معتقد است که کسانی که کالای قاچاق وارد می کنند و در مرحله بعد افرادی که در مراحل بعد از تولید قرار دارند و جز زنجیره های ناشناخته هستند از جمله کسانی هستند که بیشترین فرار مالیاتی را انجام می دهند .

دوانی نیز می گوید : عدم شفافیت مربوط به بخش تولید نیست و به‌ندرت در این بخش فرار مالیاتی را شاهد هستیم. فرار مالیاتی و عدم شفافیت مربوط به بخش بازرگانی و بازار می‌شود. تجارت قاچاقی که صورت می‌گیرد، باعث می‌شود که نتوان مالیات ورود کالا و زنجیره آن را دریافت کرد زیرا سرنخ مشخص نیست که از کجا آمده، چه کسی مبادله کرده و فروخته است در این حالت فقط از مصرف‌کننده آخر می‌توان مالیات گرفت.

این کارشناس اقتصادی وجود معافیت‌های مالیاتی را ازجمله دلایل اصلی وجود فرارهای مالیاتی در ایران عنوان کرد و افزود: دسته‌ای از مشمولان پرداخت مالیات با بهره‌گیری از انواع معافیت‌ها و همچنین فعالیت در بخش پنهان اقتصاد، زیر بار پرداخت مالیات نمی‌روند.

 

 

 

هستی ثبت

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *