جایگاه ایران در شاخص توسعه فراگیر سال ۲۰۱۸

به گزارش از هستی ثبت و به نقل از ایسنا:

مجمع جهانی اقتصاد، کشورها را در دو گروه اقتصادهای پیشرفته و اقتصادهای نوظهور رتبه بندی کرده است که ایران در بین ۷۴ کشور رتبه ۲۷ را در گروه اقتصادهای نوظهور دارد.

 ۷۴ کشور از جمله ایران در گروه اقتصادهای نوظهور و ۲۹ کشور هم در گروه اقتصادهای پیشرفته قرار دارند. شاخص توسعه فراگیر، عملکرد ۱۰۳ کشور را در ۱۱ بعد اندازه می گیرد که ۱۰ بعد آن را شاخص‌های پیشرفت اقتصادی و یک بعد دیگر را تولید ناخالص داخلی آن‌ها، تشکیل می‌دهد. این ابعاد شامل: نرخ اشتغال، بهروه‌وری نیروی کار، درآمد خانوارها، درآمد سرانه، پس انداز خالص، امید به زندگی، نرخ فقر، توزیع ثروت، بدهی عمومی و ابتکارات سازگار با محیط زیست است. در این شاخص، یک نمره عددی از ۱ تا ۷ به هر کشور تخصیص داده می‌شود که یک به معنای بدترین و ۷ به معنای بهترین عملکرد است.

در بین کشورهای نوظهور، ایران، در رده ۲۷ قرار دارد و کشورهای لیتوانی، مجارستان، آذربایجان و لتونی، به ترتیب در رده‌های اول تا چهارم کشورهای نوظهور قرار دارند و پس از این کشورها لهستان، موزامبیک، لسوتو، مالاوی، زیمباوه و مصر هستند.  

مجمع هم چنین ۲۹ اقتصاد توسعه یافته را نیز بر اساس شاخص توسعه اقتصادی آنها رتبه بندی کرده است که بر این اساس، نروژ در صدر جای گرفته و پس از آن کشورهای ایسلند، لوکزامبورگ، سوئیس و دانمارک، یونان، پرتغال، ایتالیا و اسپانیا قرار دارند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *