ثبت شرکت در ترکیه چگونه است

اقتصاد رو به رشد ترکیه ، در سرمایه گذاری در ترکیه تاثیر چشم گیری داشته است . یکی از زمینه های مهم برای سرمایه گذاری خرید ملک در ترکیه است . اما تُجار ایرانی با ثبت شرکت در ترکیه به بازار این کشور نیز دست یافته اند و درآمد زدایی میکنند .

با ثبت شرکت در ترکیه قادر خواهید بود تا تجارت خود با کشورهای مختلف را از طریق این شرکت ها انجام دهید.معمولا اتباع خارجی برای  هرگونه فعالیت در کشور ترکیه(اعم از رستوران ،سوپر مارکت،کارواش،و..) نیاز به این دارند که در این کشور یک شرکت ثبت کنند .

انواع شرکت در ترکیه

company_registered_in_turkey1-turkeythmb

در ترکیه انواعی از شرکت وجود دارند که تابع قانون تجارت این کشور نبوده و فاقد شخصییت حقوقی اند که این نوع از شرکت ها اساسا موضوع این نوشتار نیستند .از آنجا که معمولا ۹۰ درصد شرکت هایی که ایرانیان در ترکیه تاسیس می نمایند شرکت هایی با مسئولیت محدود می باشند لذا در اینجا بدون شرح جزییات ، فقط اشاره ای اجمالی به ویژگی های انواع رایج شرکت ها می نماییم :

شرکت با مسئولیت محدود: شرکت با مسئولیت محدود در ترکیه حداقل با دو و حداکثر با ۵۰ شریک قابل ثبت است ( البته طبق قانون جدید شرکت با مسئولیت محدود حتی با یک سهامدار نیز قابل ثبت است ) و مسئولیت هر یک از سهامداران در مورد بدهی‌های شرکت محدود به مبلغ سرمایه‌گذاری شده در شرکت می باشد. به زبان ساده‌تر در صورتی که شرکت ورشکسته شود و نتواند جوابگوی طلبکاران باشد تنها سرمایه سهامداران از بین می رود و طلبکاران نمی‌توانند باقیمانده مطالبات خود را از اموال شرکای شرکت مطالبه کنند. حد اقل سرمایه برای تاسیس شرکت با مسئولیت محدود ۵۰۰۰ لیره ترک میباشد و هر نوع تغییر و انتقال سهم الشرکه شرکا باید در دفتر خانه رسمی صورت گیرد.

شرکت سهامی(خاص- عام): تاسیس این نوع شرکت نیازمند حداقل ۵ شخص حقیقی و یا حقوقی است. شرکا در قبال دین ها و قرض های شرکت به اندازه سهم اشان مسئول خواهند بود. در شرکت ها ی سهامی سرمایه باید به قسمت های مساوی تقسیم شده باشد و هر یک از اجزاء تقسیم را سهم گویند. شرکاء لازم نیست که هر یک فقط یک سهم داشته باشند بلکه هر یک از شرکاء به هر مقدار که میخواهد میتواند سهم بخرد. با توجه به قوانین ترکیه در اجلاسه های مجمع عمومی باید نمایندگان  وزارت بازرگانی ترکیه در آن اجلاس  حضور داشته باشند .

شرکت های سهامی به دو نوع تقسیم میشود:

– شرکت سهامی خاص: شرکت های هستند که تعداد سهامداران آن زیر ۲۵۰ نفر میباشند.

– شرکت سهامی عام : شرکت های هستند که تعداد سهامداران آن بیش از ۲۵۰ نفر میباشند. شرکت تضامنی شرکتی است که تحت اسم مخصوصی بین دو یا چند شخص حقیقی با مسئولیت تضامنی تشکیل می‌شود و اگر دارایی شرکت برای تادیه تمام قرض های شرکت کافی نباشد ٬هر یک از شرکا مسئول پرداخت تمام قرض ها می‌باشند. شرکت مختلط در این نوع شرکت یک یا چند نفر شریک، ضامن تمام دیون و دارای سهم الشرکه می باشند ودیگر شرکا در مقابل دیون شرکت فقط به نسبت سرمایه خود در شرکت مسئولیت دارند. اشخاص حقوقی نمی توانند جزو شرکاء ضامن باشند. مقبولترین و بیشترین انواع شرکت که در ترکیه ترجیح داده میشود به ترتیب شرکت با مسئولیت محدود و شرکت سهامی خاص میباشد. موسسات مالی (صرافی) تاسیس این گونه موسسات مالی در قالب یک شرکت سهامی ممکن میباشد. لیکن تاسیس این نوع موسسات مستلزم اخذ مجوز از سازمانهای مربوطه است که این سازمان ها فعلا مجوز صادر نمیکنند. با این وجود تاسیس این گونه موسسات مالی با راه کار ویژه ای و به صورتی کاملا قانونی مقدور است که در صورت مراجعه دوستان متقاضی همکاری لازم به عمل خواهد آمد.

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت در ترکیه :

1.اصل گذرنامه هر یک از شرکاء که دارای اعتباری بیش از 6 ماه باشد.

2.دو قطعه عکس 4 × 3

رنگي – زمينه روشن

3.انتخاب چند نام مناسب برای شکرت  مورد نظر در ترکیه

4.زمینه فعالیت شرکت در تركيه اساسنامه

5.معین کردن سهم سهامداران شرکت در ترکیه

6.تعیین مدیر شرکت یا هر دو شريک

7.مشخص کردن آدرس آن دفتر شرکت در ترکیه (اجاره دفتر در ترکیه از 300000 تومان در یک ماه شروع میشود.)

مدير شرکت میتواند با داشتن وکالت کاری از شریک دیگر در ایران,به تنهایی به کشورترکیه برود.

اجاره کردن محل کار در تركيه جهت ثبت شرکت الزامی است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *