بیش از 80درصد امور در اختیار شرکت های دولتی و خصولتی است

به گزارش هستی ثبت و به نقل از ایرنا: عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران گفت: امروز بیش از 80 درصد امور کشور در اختیار شرکت های دولتی و خصولتی قرار دارد و بخش خصوصی واقعی باید در شرایط نابرابر رقابت کند.

 

 «سیدرضا شهرستانی» امروز (یکشنبه) در نشست خبری تصریح کرد: لازمه حضور مستمر در بازارهای جهانی فولاد، کیفی سازی تولید و همسویی با عوامل استاندارد است اما رقابت با شرکت های دولتی که از ابزارهای مختلف برخوردار است، مانع از مصاف برابر می شود.
بر اساس آمارهای موجود، در هشت ماهه امسال (منتهی به آبان ماه) بیش از چهار میلیون تن فولاد میانی (خام) صادر شد و انتظار می رود تا پایان 1396 مجموع صادرات این بخش به 6 میلیون تن برسد.
شهرستانی یادآوری کرد: افق چشم انداز 1404 دستیابی به هدف ظرفیت 55 میلیون تن فولاد خام را پیش بینی کرده است که 36 تا 45 درصد آن باید راهی بازارهای صادراتی شود.
وی اضافه کرد: موضوع بهره گیری از سرمایه گذاری خارجی نقش موثری در دستیابی به اهداف صنعت فولاد دارد و براین اساس فناوری های نوین در چارچوب برنامه ها باید به کار گرفته شود.
به گفته وی، بی نظمی بخش صنعت در دولت های نهم و دهم و صدور مجوزهای بی ضابطه موجب هرج و مرج امور شد، درحالی که نباید توسعه صنعتی را با بحث های سیاسی مخلوط کنیم.
شهرستانی گفت: میلیاردها دلار در این دوره برای صنعت فولاد سرمایه گذاری صورت گرفت اما در واقع با اعمال فشارهای سیاسی، مجوزها صادر شد.
این فعال صنفی توصیه کرد: امروز چنانچه به توسعه صنعت فولاد می اندیشیم باید با نگاه بلندمدت برنامه ریزی کنیم و ستاد فولاد که حاصل آغاز فعالیت دولت دوازدهم است، اکنون می تواند ابعاد مختلف برنامه ها را مشخص سازد.
در هشت ماهه امسال 14 میلیون تن فولاد میانی (خام) تولید شد و انتظار می رود این میزان تا پایان امسال به 21 میلیون تن برسد.
پارسال کل تولید فولاد کشور به 18 میلیون و 466 هزار تن رسید که نسبت به عملکرد سال 1394 افزایش 11 درصدی داشت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *