بازار سهام دوباره رکورد شکست

به گزارش هستی ثبت و به نقل از سایت همشهری آنلاین،روند صعودی بازارسهام در مبادلات دیروز ۲۲ آذر ماه هم ادامه یافت و شاخص بورس تحت‌تأثیر رشد ۶۵۰ واحدی از مرز ۹۳ هزار واحد گذشت به این ترتیب رکورد تازه‌ای در بورس به ثبت رسید.

تداوم روند رشد قيمت‌ها در روز چهارشنبه 22 آذر ماه، بازده بورس را به 21درصد رساند. با اين ميزان رشد بورس تهران به لحاظ ميانگين بازده، بالاتر از همه بازار‌هاي سرمايه‌گذاري رقيب در داخل ايران ايستاد. در بعد جهاني هم اين بازار جايگاه خود را به‌عنوان پرسود‌ترين بورس در بين بازار‌هاي اوراق بهادار جهان تثبيت كرد. اما اين پايان ثبت ركوردها نبود، ديروز براي نخستين بار در سال‌جاري ارزش مبادلات روزانه بازارسهام از 879ميليارد تومان گذشت تا بورس عبوري پرقدرت از مرزهاي تاريخي‌اش را به نمايش بگذارد.

دلايل رشد بازار

به‌نظر مي‌رسد رشد قيمت مواد خام در بازار‌هاي جهاني عمده‌ترين دليل رشد شاخص بورس در هفته‌هاي اخير باشد. نمودار رشد قيمت‌ها نشان مي‌دهد شركت‌هاي توليد‌كننده محصولات پتروشيمي، فلزات و معادن بيشترين نقش را در صعود شاخص داشته‌اند. با اين همه اين شركت‌ها صادر‌كننده هم هستند؛ يعني افزايش قيمت دلار مي‌تواند به ميزان درآمد‌هاي آنها اضافه كند. از سوي ديگر رشد قيمت نفت منجر به افزايش ارزش سهام شركت‌هاي حاضر در گروه فرآورده‌هاي نفتي شده و اين شركت‌ها هم توانسته‌اند اثر مثبتي روي شاخص بورس داشته باشند.

كارنامه مبادلات سهام

از اول هفته جاري ارزش روزانه معاملات بورس با رشد چشمگيري مواجه شد. اين روند در مبادلات ديروز هم ادامه يافت و حتي به بالاترين حد خود رسيد. در مبادلات ديروز جمعا 879ميليارد تومان اوراق بهادار دادوستد شد كه از اين مقدار 469ميليارد تومان سهم بورس و 410ميليارد تومان سهم فرابورس بود. اين بالاترين مقدار معاملات انجام شده در يك روز از اول سال تاكنون محسوب مي‌شود. به‌نظر مي‌رسد سياست‌هاي بانك مركزي و سازمان بورس براي خروج منابع مالي صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري از بانك‌ها به سمت بورس يكي از عوامل رشد بازار بوده است. داده‌هاي آماري نشان مي‌دهد اين روز‌ها 70درصد معاملات را در بازار، سرمايه‌گذاران بزرگ موسوم به حقوقي‌ها انجام مي‌دهند و سهامداران حقيقي از بازار جا مانده‌اند. به‌نظر مي‌رسد صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري رفته‌رفته به بزرگ‌ترين بازيگران بازار تبديل مي‌شوند.

صنايع اثر‌گذار بر بورس

منحني شاخص بورس نشان مي‌دهد در مبادلات روز گذشته شركت‌هاي توليد‌كننده محصولات پتروشيمي، فرآورده‌هاي نفتي، فولاد و معادن بيشترين نقش را در صعود بازار سهام داشته‌اند. ديروز شركت پتروشيمي تأمين يك تنه 126واحد شاخص بورس را بالا كشيد. پس از آن شركت سرمايه‌گذاري غدير كه بخش مهمي از سرمايه‌گذاري‌هايش را در صنايع پتروشيمي انجام داده با 102واحد اثر مثبت بيشترين نقش را در صعود شاخص داشت. از ديگر شركت‌هايي كه در اين حوزه فعال هستند مي‌توان از گسترش نفت و گاز پارسيان، پتروشيمي خليج‌فارس، پتروشيمي پرديس، پتروشيمي مبين و پتروشيمي شازند نام برد كه اثر بسيار زيادي در رشد شاخص بورس داشتند.

ديروز در عين حال شركت‌هاي فولاد خوزستان، معدني و صنعتي چادرملو، توسعه معادن و فلزات، سرمايه‌گذاري اميد و ملي مس نزديك به 200واحد اثر مثبت روي شاخص داشتند.به غيراز اين2گروه صنايعي مانند مخابرات و پالايش و پخش هم ازجمله صنايع اثر‌گذار بازار بودند. پالايشگاه‌ها كه اين روز‌ها تحت‌تأثير رشد قيمت نفت با اقبال بازار روبه‌رو بوده‌اند در مبادلات روز گذشته با رشد ارزش دارايي‌هايشان مواجه شده‌اند. مخابرات هم ديروز به‌دليل رشد قيمت سهامش جمعا 33واحد اثر مثبت روي شاخص بورس برجاي گذاشت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *