افزایش درامد های مالیاتی

سیدکامل تقوی نژاد در اختتامیه اجلاس آتاییک با تاکید بر همکاری مالیاتی کشورهای اسلامی در جهت هم‌افزایی و ارتقای توان اقتصادهای ملی، بر ضرورت همکاری‌های مالیاتی کشورهای اسلامی در جهت هم‌افزایی و ارتقای توان اقتصادهای ملی تاکید کرد.

به گزارش هستی ثبت ، رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور در جمع مقامات و هیات‌های مالیاتی کشورهای اسلامی، اساتید صندوق بین‌المللی پول و کارشناسان سازمان همکاری و توسعه اقتصادی سخن می‌گفت.

وی اظهار امیدواری کرد: این گردهمایی برای همه شرکت‌کنندگان از کشورهای اسلامی، فرصت مناسبی باشد تا آخرین یافته‌ها، تجربیات و رویدادهای نظام‌های مالیاتی را به اشتراک گذاشته و ضمن هم‌افزایی، گام‌های موثری برای ارتقای توان اقتصادهای ملی خود بردارند.

‌سیدکامل تقوی نژاد اظهار داشت: بی‌تردید نقش سازمان مالیاتی کشور مالزی در تاسیس آتاییک و پیشبرد اهداف آن بسیار برجسته و پررنگ است و مقامات مالیاتی این کشور سهم مهمی در موفقیت‌های این نهاد بین‌المللی داشته و خواهند داشت.

رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور، همچنین از تلاش‌های دبیر کل کنفرانس فنی مجمع مقامات مالیاتی کشورهای اسلامی از کشور سودان و همکاران ایشان در دبیرخانه آتاییک که بیشترین هماهنگی‎ها را برای برگزاری هر چه مطلوبتر و منظم تر اجلاس های سالانه این مجمع به عمل آوردند، صمیمانه تشکر کرد.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی، همچنین با تبریک کسب میزبانی پانزدهمین اجلاس آتاییک به کشور موریتانی، برای رییس هیات مالیاتی موریتانی آرزوی موفقیت و اظهار امیدواری کرد از هم اکنون شاهد تعامل و تشریک مساعی دو کشور ایران و موریتانی برای بهره‌گیری حداکثری از ظرفیت‎های موجود باشیم.

تقوی نژاد گفت: کسب و کارهای نوین این عرصه که در صحنه بین‌المللی فعال هستند، با بهره گیری از مفرهای موجود در قوانین و مقررات مالیاتی کشورهای مختلف و موافقت‌نامه‌های اجتناب از اخذ مالیات مضاعف و با تکیه بر چالاکی و الگوهای ویژه کسب و کار خود، اقدام به برنامه ریزی‌های تهاجمی مالیاتی کرده است.

وی یادآور شد: برآورد ما از مجموعه مقالات ارایه شده در زمینه حرکت به سمت نظام مالیاتی مطلوب این است که ابتدا باید خودآزمایی را پیشه کرده و کارآیی دستگاه مالیاتی خود را براساس استانداردها و معیارهای موجود بسنجیم تا بلکه حوزه‌های نیازمند به تمرکز و تقویت را شناسایی کنیم.

تقوی نژاد افزود: سپس فراتر از مدار مرسوم تامین بودجه سالانه، رهیافتی کلی‌نگر و راهبردی را برای توسعه و ارتقای نظام مالیاتی با هدف نیل به یکپارچگی و پرداختن به محورهای اصلی اتخاذ کنیم.

تقوی نژاد گفت: آتاییک یک سازمان بین‌المللی جوان، اما رو به رشد و بالندگی است و حتی ظرفیت تبدیل شدن به یک نهاد قدرتمند اقتصادی در منطقه و جهان را دارد.

معاون وزیر اقتصاد ادامه داد: آتاییک به عنوان اتاق فکر و کانون هم‌اندیشی کشورهای اسلامی در زمینه مسایل و رویدادهای مالیاتی، این قابلیت را دارد تا نقش یک موتور محرک رشد و پویایی نظام‌های مالیاتی کشورهای اسلامی را ایفا کرده است.

تقوی نژاد گفت: کشور ایران با درک واقعیت انکارناپذیر ضرورت توسعه نظام مالیاتی در راستای هدف ایجاد ساختار بودجه پایدار و متکی بر منابع داخلی، برنامه‌ها و اقدامات توسعه ای و اصلاحی متعددی را در ساختار نظام مالیاتی خود در دست دارد.

وی تصریح کرد: ما در مسیر رسیدن به نظام مالیاتی کارآمد و چابک، راهی جز مکانیزه کردن فرایندهای شناسایی، تشخیص و وصول مالیات، تسهیل امور و کاهش مراجعات مودیان، تسهیل در پرداخت مالیات و همچنین کاهش ارتباط مستقیم مودیان و ماموران مالیاتی و ارایه مجموعه‌ای از خدمات الکترونیک به مودیان مالیاتی نداریم.

تقوی نژاد گفت: همه این اقدامات در نظام مالیاتی ایران در حال انجام است و امیدواریم این رویکرد گامی موثر به سوی نظام مالیاتی مطلوب باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *