اخذ کد اقتصادی

 

منظور از کد اقتصادی یک شناسه 12 رقمی است که برای شناسایی شرکت در واحد مالیاتی مربوط به خود از آن استفاده می شود،برای اخذ برگه ی کد اقتصادی نیاز است ابتدا برای شرکت مورد نظر در واحد مالیاتی که آدرس شرکت مربوط به آن می شود تشکیل پرونده مالیاتی داد.

 

مدارک مورد نیاز برای تشکیل پرونده مالیاتی در هر واحد مالیاتی متفاوت است اما مهم ترین آنها :

1- کلیه مدارک ثبت شرکت اعم از اساسنامه شرکتنامه، تقاضانامه و…

 

2- کپی برابر اصل کلیه مدارک ششناسایی اعضای شرکت

 

3- گواهی امضاء از صاحبان امضاء شرکت

 

4- مهر شرکت

 

5- اجاره نامه ی رسمی و دارای کد رهگیری از آدرس شرکت و به نام شرکت

 

این 5 مورد مهم ترین مدارک برای تشکیل پرونده مالیاتی شرکت بشمار می روند ،پس از تشکیل پرونده می بایست نسبت به پرداخت دو در هزار سرمایه ثبت شرکت و ارائه فیش بانکی منو به پرداخت مبلغ مورد نظر اقدام نمود.

 

پس از تکمیل این مدارک به سرممیزی شرکت ،برگه کد اقتصادی تحویل شخص صاحب امضاء شرکت و یا وکیل شرکت می گردد.

 

برگه کد اقتصادی ارائه شده شامل کد اقتصادی 12 رقمی شرکت ،شماره پرونده شماره کلاسه پرونده ، شماره واحد مالیاتی و سایر اطلاعات مربوط به پرونده مالیاتی شرکت می باشد.

 

در مورد اکد اقتصادی شرکتها باید گفت که این کد 12 رقمی ثابت و بدون تغییر است و برخلاف شماره ثبت شرکتها که در صورت تغییر محل به واحد ثبتی دیگر تغییر می یابند ،غیرقابل تغییر است.

 

 

 

گواهی ارزش افزوده :

 

 

 

برای اخذ گواهی ارزش افزوده شرکت می بایست حتما شرکت دارای کد اقتصادی 16 رقمی باشد ،این کد از طریق سامانه اینترنتی سازمان امور دارایی قابل دریافت است.

 

اما نکته قابل توجه این است که برای اخذ کد اقتصادی 16 رقمی نیاز به کد اقتصادی 12 رقمی شرکت می باشد.

 

پس در نتیجه برای اخذ گواهی ارزش افزوده ی شرکت می بایست حتما شرکت دارای کد اقتصادی 12 رقمی باشد و در صورت دارا بودن کد اقتصادی 12 و 16 رقمی می توان برای اخذ گواهی ارزش افزوده اقدام نمود

 

این کار نیازمند ثبت نام اینترنتی که خود شامل دو مرحله می باشد و تحویل مدارک مورد نیاز به سازمان ارزش افزوده می باشد.

 

ثبت نام اینترنتی ارزش افزوده شرکت شامل 2 مرحله است

 

مرحله اول :پیش ثبت نام است که در صورت اعلام اطلاعات صحیح ،گذر واژه و نام کاربری به آدرس شرکت ارسال می گردد،با در اختیار داشتن این گذرواژه و نام کاربری می توان مرحله دوم ثبت نام را پیش برد.

 

مرحله بعدی: که خود شامل 13 مرحله می باشد نیاز به تکمیل دارد که پس از تکمیل و تایید نهایی این مراحل می توان نسبت به تحویل فیزیکی مدارک مورد نیاز به سازمان ارزش افزوده اقدام نمود.

 

مدارک مورد نیاز برای اخذ گواهی ارزش افزوده علاوه بر مدارکی که برای اخذ کد اقتصادی نیاز است و در ابتدا تشریح گردید.

 

ارائه قراردادی فی مابین شرکت و شرکتی که می بایست 9 درصد ارزش افزوده از آن اخذ گردد می باشد،پس از ارائه این قرارداد و واریز 9 درصد ارزش افزوده ی مربوط به آن و ارائه فیش بانکی ،گواهی ارزش افزوده ی شرکت صادر می گردد.

 

****برای کسب اطلاعات بیشتر از نحوه ی ثبت شرکت و اخذ کد اقتصادی و ارزش افزوده برای شرکت خود با کارشناسان مشاور هستی ثبت تماس حاصل فرمایید****